Każdego roku podczas inauguracji roku akademickiego nasza uczelnia prezentuje studentom, pracownikom gościom coś nowego i zaskakującego. Przed rokiem była to nowa aula Auditorium Novum. Wcześniej był to Uniwersytet III Wieku. Teraz zaś PWSZ AS Wałbrzych pochwalił się swoim nowym uczelnianym chórem. Istnieje dopiero od kilku miesięcy, ale już zapewnił oprawę muzyczną tej jakże ważnej dla każdej uczelni uroczystości. Dla naszej uczelni to była czternasta inauguracja. Oj, przeszła ona daleką drogę w tak krótkim czasie swojego istnienia.
Kilka siedzib, bardzo różne miejsca inauguracji. Wielorakość kierunków, tysiące studentów. I ciągłe parcie do przodu. Po nowe kierunki nauczania, po kolejne stopnia nauczania, po nowe laboratoria i gabinety, po kolejne sukcesy naukowe, wydawnicze, sportowe, infrastrukturalne. O tym wszystkim mówiła w inauguracyjnym przemówieniu JM Rektor prof. Elżbieta Lonc. I dziękowała pracownikom za te osiągnięcia. Gratulowała studentom, że wybrali dobrą uczelnię. Najlepszym wręczone zostały nagrody, zarówno od ministra nauki szkolnictwa wyższego, jak i te uczelniane, przyznane przez władze PWSZ AS. O tym wszystkim mówili goście w swoich wystąpieniach, komplementując te uczelniane osiągnięcia. Część z nich towarzyszy nam nieprzerwane od czternastu lat. I najlepiej widzi, co się zmieniło i co się zmienia dookoła PWSZ AS. Obecnie najlepszym przykładem są budujące się akademiki i wysprzątany pierwszy raz od ponad pół wieku zabytkowy park. Tradycyjny Gaudeamus Igitur, ślubowane studentów I roku, zarówno licencjatu, jak studiów magisterskich. Wystąpienie przedstawiciela Samorządu Studenckiego i zachęta do efektywnego działania na rzecz swoich kolegów, do zostawienia śladu swojej obecności na tej uczelni. Kolejna nowość – wypowiedzi studentów Uniwersytetu I i III wieku. To także naszej uczelni specjalność, by zainteresować nauką, uczelnią, miastem gimnazjalistów i ludzi w dojrzałym już wieku. Te wszystkie grupy wekowe skupiają się wokół PWSZ AS. Cały przekrój społeczeństwa. Czy może być coś lepszego dla ośrodka wiedzy jak taki klimat wokół niego, pęd ludzi do niego, napędzającego do działania z różnych stron, nowe pomysły i wyzwania. Sporo tego jak na te kilkanaście lat istnienia... (BS)
źródło: 30minut.pl
Sukces programu „MultiSport” pokazuje, że zróżnicowane zajęcia w ciekawej formie przekonają do aktywności fizycznej nawet najbardziej opornych. Póki jest zapał – warto to wykorzystać! Na Dolnym Śląsku II edycja programu realizowana jest w 82 gminach. Bierze w niej udział ok. 2000 dzieci. W naszym województwie w tym roku powstało aż 45 nowych grup. W realizację projektu MultiSport zostało zaangażowanych 105 trenerów, którzy prowadzą zajęcia w 100 grupach na terenie województwa. - To tylko odsetek ze zgłoszeń, które do nas spłynęły, chętnych do udziału w II edycji programu było aż 241 grup z 84 gmin – mówią organizatorzy.
czytaj więcejPonad setka szóstoklasistów przystąpiła do konkursu Wygraj przyszłość organizowanego przez Zespołu Szkół Fundacji „Szkoła Gminna Menadżersko Księgowa”. W tym roku patronat nad konkursem objął Pan Prezydent Miasta dr Roman Szełemej.
Konkurs składał się z trzech bloków tematycznych: humanistycznego, matematyczno-przyrodniczego oraz językowego (do wyboru j. angielski lub j. niemiecki). Osoba, która zdobędzie najwyższą punktację we wszystkich blokach uzyska tytuł Omnibusa i związane z tym korzyści. Nagrodami będą stypendia na naukę w Gimnazjum Menadżerskim. Przewidziane są również nagrody dla szkół, których uczniowie uzyskają najlepsze rezultaty.
Młodzież z gimnazjów i szkół średnich z całej Polski, przyjedzie do Nowej Rudy, aby rywalizować w XIII Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc”. To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w kraju.
Turniej Wiedzy „Pierwsza Pomoc” to największe tego typu wydarzenie na Dolnym Śląsku. Co roku biorą w nim udział przedstawiciele ok. 50 szkół gimnazjalnych i średnich. O randze imprezy świadczy fakt, że wspiera ją co roku jeden z najlepszych specjalistów medycyny ratunkowej w Polsce - prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko, który jest prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej. W turnieju biorą udział czteroosobowe drużyny składające się z uczniów danych szkół. Rywalizują one w dwóch kategoriach: gimnazjów i szkół średnich.
Bajkolandia to przedszkole w Wałbrzychu, które funkcjonuje od września 2014 roku. Powstało w odpowiedzi na potrzeby dzieci i rodziców, zwłaszcza tych pracujących blisko Strefy Ekonomicznej. Oferuje profesjonalną opiekę, a co najważniejsze edukację na najwyższym poziomie. Nabór na nowy rok szkolny trwa!
Pójście do przedszkola to bardzo ważny moment w życiu każdego dziecka. Jest to miejsce, które wprowadza dziecko w świat dotąd dla niego nieznany. Uczy tego jak wygląda otaczająca go przestrzeń oraz umiejętności funkcjonowania w grupie rówieśniczej przy okazji kształtując jego osobowość. Wybór przedszkola ma zatem bardzo istotny wpływ na rozwój i przyszłe losy młodego człowieka. Właśnie wtedy formują się jego możliwości intelektualne i rozwija większość wrodzonych predyspozycji, w tym także zdolność uczenia się.
Uczestnicy Hufca Pracy 1-30 w Wałbrzychu kończący naukę w gimnazjum mieli okazję poznać specyfikę zawodu fryzjerka oraz wizażystka dzięki warsztatom zorganizowanym przez Rzemieślniczą Zasadniczą Szkołę Zawodową w Wałbrzychu.
Uczniowie ostatnich klas gimnazjum w najbliższym czasie muszą podjąć decyzję o dalszym kierunku ich nauki, rozwoju a często sposobie życia i zarabiania pieniędzy w przyszłości. Aby umożliwić dokładne poznanie ofert szkół średnich wałbrzyski Hufiec Pracy realizuje program „Doradztwa zawodowego”. Jednym z jego elementów oprócz zajęć z doradcami zawodowymi są wyjścia na zakłady praktyk w celu poznania specyfiki konkretnych zawodów.