20 maja o godzinie 10:00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu (ul. Zamkowa 4, sala 209) odbędzie się spotkanie podsumowujące projekt "Zostań Przedsiębiorcą - kampania promocyjno - informacyjna dla studentów dolnośląskich uczelni" realizowany przez Fundację Edukacji Europejskiej, finansowany ze środków Unii Europejskiej.
W programie konferencji znajdzie się omówienie doświadczeń związanych z realizacją projektu, zostanie omówiony raport z badań dotyczących przedsiębiorczości wśród studentów na Dolnym Śląsku, zaprezentowane zostaną sylwetki młodych osób, którym udało się założyć własną firmę. Uczestnicy spotkania poznają oferty instytucji finansujących i wspierających zakładanie działalności gospodarczej. Zostaną też zaproszeni do udziału w mini - konkursie, którego zwycięzca wygra staż w agencji reklamowej Advertica.
W ramach projektu "Zostań Przedsiębiorcą! - kampania promocyjno - informacyjna dla studentów dolnośląskich uczelni" odbywają się spotkania informacyjne oraz konsultacje z zakresu zakładania własnej firmy na 20 uczelniach na Dolnym Śląsku. Dodatkowo kolportowany jest przewodnik po zagadnieniach związanych z własnym biznesem. Rozstrzygnięto również 3 edycje konkursu na billboardy, które umieszczone zostały w 50 lokalizacjach Dolnego Śląska.
Źródło: um.walbrzych.pl
Ponad 250 stypendiów za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe wręczyła najzdolniejszym uczniom wójt Teresa Mazurek, podczas zakończenia roku szkolnego w Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym. Prymusem gminy Świdnica trzeci rok z rzędu została Paula Kaczmarczyk, ze średnią ocen 6,0.
O tym, jaki poziom reprezentują szkoły z gminy Świdnica, świadczą sami uczniowie i liczba wręczonych stypendiów za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. W tym roku padł rekord w historii gminnej oświaty. Do prymusów i osobowości szkół, a także najzdolniejszych uczniów i sportowców trafiło 256 stypendiów, w tym 195 naukowych i 61 sportowych na łączną kwotę 46,5 tysiąca złotych.
Pierwsze miejsce i miano „Kulinarnego Talentu 2015 roku” zdobył Łukasz Dzikowski, uczeń trzeciej klasy w Zespole Szkół Nr 7 w Wałbrzychu. Uczeń, pod okiem mistrza Rajmunda Królika z Waltz Cafe & Restaurant w Wałbrzychu i zarazem nauczyciela praktycznej nauki zawodu w wałbrzyskim „gastronomiku”, zaprezentował antrykot w sosie czekoladowym z gąbką warzywną. Przygotowany przez niego stek z sezonowanej wołowiny okazał się najlepszy, nie tylko w ocenie profesjonalnego jury, ale również wśród członków jury smakoszy. Łukasz Dzikowski już trzeci rok pobiera naukę w Zespole Szkół Nr 7 w Wałbrzychu w zawodzie kucharz.
czytaj więcejAż 130 uczniów klas II, z sześciu szkół podstawowych realizowało w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie II edycję gminnego programu „Asertyw- NIE używkom’’.
Program pobytu połączono z zajęciami lekcyjnymi w formie zielonej szkoły oraz elementami edukacji prozdrowotnej. - Dzieci codziennie zasiadały do zajęć lekcyjnych, a zaraz po nich odbywały się warsztaty z pierwszej pomocy, profilaktyki zdrowotnej, zajęcia kulinarne, muzyczne, taneczne oraz socjoterapeutyczne – podkreśla Ewa Burdek, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Nie brakowało też ciekawych spotkań, m.in. z przedstawicielami straży pożarnej oraz strażakiem Reksiem, który zaprezentował dzieciom jak chwila nieuwagi łatwo wywołuje pożar oraz jak sobie radzić w chwilach zagrożenia.
W związku z ogłoszeniem przez MEN roku szkolnego 2014/2015 rokiem zawodowców Zespół Szkół Ceramicznych w Szczawnie Zdroju, placówka prowadzona przez powiat wałbrzyski, od września uruchamia nowe kierunki kształcenia. Poszerzoną ofertę mają też placówki powiatowe w Walimiu i Nowym Siodle.
czytaj więcejSukces programu „MultiSport” pokazuje, że zróżnicowane zajęcia w ciekawej formie przekonają do aktywności fizycznej nawet najbardziej opornych. Póki jest zapał – warto to wykorzystać! Na Dolnym Śląsku II edycja programu realizowana jest w 82 gminach. Bierze w niej udział ok. 2000 dzieci. W naszym województwie w tym roku powstało aż 45 nowych grup. W realizację projektu MultiSport zostało zaangażowanych 105 trenerów, którzy prowadzą zajęcia w 100 grupach na terenie województwa. - To tylko odsetek ze zgłoszeń, które do nas spłynęły, chętnych do udziału w II edycji programu było aż 241 grup z 84 gmin – mówią organizatorzy.
czytaj więcej