Sporo zamieszania wywołało zawetowanie ustawy oświatowej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Sprawa wysłania do szkoły 6-latków, i tak mocno dyskusyjna, stała się jeszcze bardziej zagmatwana. Ustawa jest forsowana przez Platformę Obywatelską, która twierdzi, że otwiera ona nowe możliwości kształcenia, zwłaszcza dla dzieci z małych miejscowości.
- Już pięcioletnie dzieci byłyby objęte opieką państwa, czyli obowiązkiem uczęszczania do przedszkola. Wyrównywałoby to ich szanse edukacyjne z dziećmi z dużych miast – przekonuje poseł PO, Zbigniew Chlebowski.
W Wałbrzychu posłanie dziecka do szkoły w wieku 6 lat nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem.
- Z niecałego tysiąca sześciolatków, zaledwie około 2 procent rodziców chce, żeby ich dziecko rozpoczęło naukę w 1 klasie – mówi naczelnik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu, Alina Piątkowska.
W szkole podstawowej nr 28, jednej z większych szkół w centrum miasta, podanie o przyjęcie 6-latka złożyły trzy osoby.
- Jesteśmy przygotowani do nauki młodszych dzieci w pierwszych klasach. Warunkiem jest, oczywiście, wcześniejsze uczęszczanie dziecka do przedszkola. Uważam jednak, że lepiej byłoby, gdyby nauka od 6 roku życia było prawem, a nie obowiązkiem – mówi dyrektorka Urszula Karnasiewicz.
Prezydenckim wetem jest oburzona dyrektorka Zespołu Szkół Integracyjnych, Jolanta Znamirowska.
- Zupełnie niepotrzebne zamieszanie. Odwlekanie sprawy, która i tak jest nieunikniona – mówi.
Zespół Szkół Integracyjnych jest w pełni przygotowany do przyjęcia sześciolatków. Kilkoro z nich, mimo wszelkich zawirowań, rozpocznie naukę w szkole 1 września. 6-latki w pierwszej klasie są normą w Niemczech. Tam rozpoczęły naukę dzieci Katarzyny Kloos, dawniej mieszkanki Wałbrzycha.
- Jak dziecko skończy 6 lat do czerwca, we wrześniu idzie do szkoły. Jest do tego wcześniej przygotowywane w przedszkolu. Jeśli sobie nie radzi, powtarza klasę, co w Niemczech jest czymś zwyczajnym i nikt nie robi z tego tragedii – mówi wałbrzyszanka.
Poparcie ustawy oświatowej zapowiedziała lewica, więc prezydenckie weto prawdopodobnie zostanie odrzucone i sześciolatki zasiądą w szkolnych ławkach.
szela / 30minut
prawie tata 2009.03.27 15:48:18 IP: 87.105.201.165 | dzieciom nalezy sie troche dziecinstwa!!!szkoly zwyklej i zycia beda mialy potem dosyc........ |
11 października 2023r. po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole (PSP Nr 15 im. J. Kochanowskiego w Wałbrzychu) Starszego Posterunkowego Pana Pawła Łabudę funkcjonariusza z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, który przeprowadził pogadankę z uczniami klas: I b, II a, II c, III a, III c. Wszyscy mamy świadomość, że bezpieczeństwo na drodze zależy od nas wszystkich. To nasz wspólna odpowiedzialność.
czytaj więcejDzień Edukacji Narodowej to okazja do podziękowań dla Nauczycieli za ich trud i ciężką pracę włożoną w edukację i wychowanie młodego pokolenia.
czytaj więcejTo zupełna nowość w ofercie Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. Zapraszamy na warsztaty szydełkowania. To wyjątkowa propozycja dla dzieci w wieku od 10 roku życia, które będą mogły odkryć fascynujący świat szydełka i nauczyć się tworzenia pięknych rzeczy, a także zdobyć umiejętność czytania graficznych schematów. To kolejna propozycja w ramach Wałbrzyskiej Szkoły Talentów. Pełną listę zajęć znajdziecie pod adresem wok.walbrzych.pl/walbrzyska-szkola-talentow.
czytaj więcejTo nowość w ofercie Wałbrzyskiej Szkoły Talentów przygotowanej przez Wałbrzyski Ośrodek Kultury i odpowiedź na liczne prośby mieszkańców Wałbrzycha i regionu. Spełniając Wasze życzenia, przygotowaliśmy propozycję zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą odkryć fascynujący świat makramy. Na warsztatach pokażemy, jak tworzyć piękne rzeczy!
czytaj więcejMasz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie zasad pisowni sprawia Ci duży kłopot? A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u Twojego dziecka? To mogą być pierwsze objawy dysleksji.
czytaj więcej